wt.. paź 4th, 2022

Elementy obudowy komputera, choć może nie wszystkie, potrafi wymienić większość z nas. Jednak komputer jako urządzenie techniczne składa się nie tylko z zewnętrznej obudowy, do jego sprawnego działania ważne jest także wnętrze.

Czym jest hardware i software?

Hardware to w skrócie sprzęt komputerowy, czyli każda materialna część obudowy urządzenia, którą można dotknąć i zobaczyć. Jest to zatem tablet, monitor, klawiatura, mysz, procesor, pamięć, karta graficzna, płyta główna, dysk twardy, a także podłączone do niego urządzenia np. skaner, drukarka. Z kolei software to po prostu oprogramowanie i jako coś wirtualnego nie jest możliwe do zobaczenia, czy poczucia. Jest to pewien rodzaj instrukcji działania urządzenia przeznaczone do realizacji przez nie określonych zadań. Przykładem może być system operacyjny Windows lub Linux, sterowniki, przeglądarki internetowe, pakiet Microsoft Office, czy kodeki. Faktem jest, że wszystkie części sprzętu w komputerze byłyby bezużyteczne, gdyby nie istniał software, a i ten nie miałby sensu istnieć, gdyby nie było urządzenia, które mógłby obsługiwać. Jak widać, obie części są od siebie zależne i stanowią całość, choć nie są tym samym. Zaznaczyć należy także, że pojęcia te nie mogą być używane jako synonimy.

Jakie są różnice?

Jak wcześniej wyjaśniono, główna różnica polega na tym, że hardware to po prostu sprzęt komputerowy, czyli fizyczny byt, natomiast software to oprogramowanie, czyli byt wirtualny. Hardware jest namacalny i charakteryzuje się posiadaniem obudowy, z kolei software nie. W przeciwieństwie do hardware’u, software może zostać przez nas skopiowany, natomiast jeżeli chcemy pomnożyć jakąś część sprzętową komputera musimy zakupić dodatkową sztukę. Software podlega także procesom aktualizacji i modyfikacji.

Różnice pomiędzy terminami hardware a software warto znać na wypadek awarii urządzenia i konieczności oddania sprzętu do serwisu komputerowego, gdyż specjaliści często operują językiem tematycznym. Ułatwi to wspólny kontakt. Podobnie, gdy znajdziemy się w sklepie z elektroniką komputerową, lepiej znać te pojęcia, co sprawi, że szybciej doprecyzujemy swoje potrzeby rozmawiając z pracownikiem działu.