wt.. paź 4th, 2022

Praca programisty nie bez przyczyny cieszy się ogromnym zainteresowaniem w ostatnich latach. Nie dość, że branża IT stale tworzy nowe miejsca pracy, to nie brakuje na nie kandydatów. Co wpływa na takie zainteresowanie tym zawodem i jakie są jego korzyści?

Po pierwsze: zarobki

Główną zaletą, a dla wielu najważniejszą, są zarobki programistów, które najczęściej opiewają na wartości wynagrodzenia w zakresie średniej krajowej i wzrastają w miarę zdobywania doświadczenia i awansów. Dla wielu programistów jest to czynnik dominujący w podjęciu zatrudnienia i to on determinuje kierunek kształcenia. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia zapewniają programistom stabilizację i bezpieczeństwo finansowe, ponadto mogą oni prowadzić wygodne i komfortowe życie nie martwiąc się o zaplecze finansowe. Służy to rozwijaniu swoich zainteresowań, uprawianiu hobby, podróżowaniu, inwestowaniu w przyszłość i podnoszeniu swoich kwalifikacji poprzez np. udział w szkoleniach i kursach.

Po drugie: elastyczny czas pracy

Wielu programistów zamiast pracy na etacie w korporacji lub firmie outsourcingowej wybiera prowadzenie własnej działalności. Daje to wiele możliwości pod kątem organizacji własnego czasu pracy pod względem godzin, dni wolnych i urlopów. Wykonywanie zleceń dla klientów w dowolnych godzinach w ciągu dnia to bezwzględny plus w organizacji pracy, czego warunkiem oczywiście jest dotrzymywanie terminów realizacji projektów. Również praca na etacie obecnie nie wymaga od programistów realizacji zadań w ścisłych ramach czasowych, warunkiem jest najczęściej przepracowanie 8 godzin dziennie w dowolnej konfiguracji. Daje to dodatkową możliwość załatwienia własnych spraw w ciągu dnia.

Po trzecie: praca zdalna

Warunkiem, który należy spełnić trzymając się tej zalety jest oczywiście obowiązkowy dostęp do Internetu, który umożliwia programiście pracę. Cechuje się to ogromną wygodą i daje poczucie wolności. Oszczędza to czas przeznaczony na dojazdy, który można przeznaczyć na realizację własnych potrzeb. Programista oprócz pracy z domu, parku, kawiarni i innych oczywistych miejsc, może także pracować poza granicami kraju. Stwarza to dodatkowe możliwości pracy dla zagranicznych firm z domowego zaplecza.